Yönetim Kurulu Başkanımız Çetin ÇETİNKAYADAN Röportajlar- Haberperi

System araştırma Yönetim Kurulu Başkanı Sn.Çetin ÇETİNKAYA nın haberperi sitesine vermiş olduğu röportajlar.

 

Ünlü araştırmacı Çetinkaya’dan ‘Altın değerinde’’ uyarı

Siyasetin olağandışı zamanlarından birini yaşadığımızı belirten deneyimli araştırmacı, 2023 ve 2024’te yapılacak genel ve yerel seçimlerin eskisinden çok farklı bir atmosferde geçeceğini söyledi.

Ülke çapında 22 yıldır gerçekleştirdiği çalışmalarıyla adından sıkça söz ettiren araştırmacı, System Araştırma Şirketi sahibi Çetin Çetinkaya, 2023 Mart’ta yapılacak genel seçimler ve normal seyrinde devam ederse 2024 Mart’ında düzenlenecek yerel seçimlerle ilgili görüşlerini  anlattı. Siyasetin olağandışı zamanlarından birinin yaşandığını belirten deneyimli araştırmacı, önümüzdeki iki yıllık süreçte yapılacak genel ve yerel seçimlerin çok farklı bir atmosferde geçeceğini söyledi. Çetinkaya, bu süreçte sokağı iyi dinleyen, vatandaşın nabzını ölçenlerin kazanacağını vurguladı.

BİRÇOK ETKEN BİR ARADA
Şu anda ülkenin 2023 Genel Seçim’ine kitlendiğini neredeyse bir ‘’Ölüm-Kalım’’ noktasında görüldüğünü ifade eden Çetinkaya, ‘’Tabii ki bunda AK Parti’nin 20 yıldır kesintisiz iktidarda olması, toplumda ki ciddi kutuplaşma, Başkanlık Sistemi’nin uygulamadaki aksaklıkları, adaletle ilgili sorunlar, en önemlisi ise ekonominin durumu ve vatandaşın belini büken enflasyonun etkisi var. İktidar son seçime göre bu kez rahat değil. Muhalefet bloğunda ise ‘Önce iktidarı indirelim, gerisini sonra hallederiz’’ durumu hakim. Çok uzun süre erken seçim beklendi, ancak son kanun değişikliğiyle olağanüstü bir durum olmazsa, sandık 2023 Mart’ında vatandaşın önüne gelecek. Şu anda taraflı-tarafsız yapılan tüm saha araştırmalarında Cumhur İttifakı’nın oy kaybını, Millet İttifakı’nın ise artışı bariz görülüyor. Ancak ortada bir garanti yok. Kararsızların oranı yüksek. Ve siyasette değil bir yıl, bir gün, bir saat bile çok önemli ve çok şey değiştirir. Bu hiç unutulmamalı’’ dedi.

KARARSIZLAR KİLİT OLACAK
Geçtiğimiz yerel seçimlerde CHP’nin İstanbul ve Ankara’yı kazanmasıyla başlayan sürecin sürdüğünü altını çizen Çetinkaya, ‘’O günden bu yana yaptığımız tüm anketlerden ortalama bir sonuç çıkarırsak, Genel Seçimleri, yerelin belirleyeceğini söyleyebiliriz. Her ne kadar belediye başkanları genel siyasetin dışında gibi görülse de vatandaş öyle bakmıyor. Örneğin Ankara’da Mansur Yavaş’ın başarıları, İzmir’de Tunç Soyer’in başarıları, İstanbul’da İmamoğlu’nun başarıları direk genel seçimlerdeki tercihlere de yansıyor. Aynı şekilde AK Partili, İyi Partili, MHP’li başkanlarında öyle. Genel siyasetteki tüm argümanların üstüne belki de halen yüzde 15-20’ler de seyreden ve asıl kazananı belirleyecek olan kararsızları en çok etkileyecek etkenlerden birisi, yaşadığı ilçede ki, ilde ki belediye başkanların artı-eksileri. Bu açıdan baktığımız da ‘’Geneli, yerel belirleyecek’ diyebiliriz’’ diye konuştu.

ADAYLIK ÇANTADA KEKLİK DEĞİL
‘Genel’de kazananı belirleyecek olan yerel de, belediye başkanlarının kalan sürede çok çalışması gerektiğine dikkat çeken Çetinkaya, sözlerini şöyle sürdürdü; ‘’Biraz önce ‘Siyaset olağandışı bir dönemini yaşıyor’ dedim ya, yerel de böyle. Çünkü başkanlar daha bir yılını doldurmadan, ‘’COVİD-19’’ patladı ve pandemi dönemine girildi. O ana kadar yapılan tüm hesaplar alt-üst oldu. Projeler durdu, belediyeler tamamen sosyal yardıma odaklandı. Eldeki tüm imkanlar bunun için seferber edildi. Saha da hemen hemen tüm belediyelerin bu süreçte iyi çalıştığını, vatandaşın çoğunlukla olumlu baktığını gördük. Doğal olarak vatandaşta, can derdinde olduğu için diğer eksikleri çok önemsemedi. Nihayet pandemi yavaş yavaş hayatımızdan çıkıyor. Yeniden normale dönüyoruz. Ancak başkanlar bu arada üç yılını doldurdu. Geriye iki yılları kaldı. Kalan sürede vatandaşın beklentilerini karşılamak, ilçelerinin, illerinin ihtiyaçlarını giderip, daha yaşanabilir kentler haline getirmeleri için iki hatta üç katı çalışmaları gerekiyor. Burada sokağı iyi dinleyen, vatandaşın nabzını ölçenler bir adım öne çıkacak. Çünkü bu yerel seçimlerde olağandışı bir durumda yaşanacak. İster iktidar değişsin, ister değişmesin. Kısacası adaylık çantada keklik değil, önümüzdeki dönemde tekrar adaylığı, kazanmayı düşünen başkanlar, seçmene direk kulak vermeli, tabii ki herkesi memnun edemez, ancak kalan süredeki plan ve projelerini, icraatlarını ona göre yaparak çoğunluğun kalbini kazanmalı.’’

‘’BAZI İLÇELERDE ÇOK ŞİKAYET VAR’’
Türkiye genelini temsil eden 26 ilde yapılacak olan Nats 2 anketi için hazırlıklarının devam ettiğini dile, getiren ve İzmir genelinde ki araştırma sonuçlarını da açıklayacaklarını Çankaya, sözlerine şunları ekledi; ‘’İzmir genelinde konuşacak olursak, son yaptığımız anketlerde bazı ilçelerde hizmetlerden ve başkanlardan ciddi şikayetler var. Bazı başkanların destek oranlarında düşüşler de tespit ettik. Bunlar başkanlar için bir uyarı olmalı ve vatandaşın eleştirilerini dikkate alıp, o yönleri düzeltmeli. Tabii ki hem adaylık hem seçimi kazanmak için birçok etken söz konusu ama mevcut başkanlar için en büyük etken sokağın sesi, vatandaşın hizmetlere ve ona bakışı. Çıkan sonuçlarda vatandaşın sandığa giderken vereceği kararı etkiliyor doğal olarak.’’

 

Haber Kaynağı :https://www.haberperi.com/unlu-arastirmaci-cetinkaya-dan-altin-degerinde-uyari/4405/